Služby:
Arboristika (z latinského arbo-strom) je komplexný systém starostlivosti o stromy, od výberu vhodného taxónu pre dané stanovište, cez jeho výsadbu a starostlivosť počas celého ontogenetického vývoja až po jeho úplnú starobu.

- rez dospelých stromov stromolezeckou technikou (zdravotné rezy, bezpečnostné rezy, stabilizačné a redukčné rezy a pod.)
- výrub havarijných stromov aj v najťažších podmienkach pomocou stromolezeckých techník alebo vysokozdvižných plošín
- prístrojové hodnotenie stability a bezpečnosti stromov (ťahová skúška - zistenie percentuálnej odolnosti voči zlomu, torzii a vyvráteniu stromu, resistograf)
- statické zaistenie korún stromov (moderné bezpečnostné systémové viazania)
- odborné posudky stromov a projekty následných arboristických opatrení, inventarizácia, pasportizácia a mapovanie
- výsadba stromov, vrátane hĺbkového aj povrchového kotvenia, inštalácie hydratačných systémov a povýsadbovej starostlivosti
- výchovný a zakladací rez mladých stromov v prvých rokoch po výsadbe (hlavná súčasť prevencie pred vznikom defektov vetvenia a habitu v dospelosti)
Havným predmetom záujmu arboristov sú stromy,
s ktorými sme denne v kontakte, hoci si
to často neuvedomujeme - stromy v mestách, v parkoch, cintorínoch, na záhradách či dvoroch.
Stromy sú najdlhšie žijúcimi organizmami na Zemi a môžu sa dožiť stovky, či dokonca tisíce rokov.
Väčšina súčasných dospelých stromov začala svoj život dávno predtým, ako sa na svete objavil prvý arborista a má potenciál prežiť ešte niekoľko nasledujúcich ľudských generácií a tešiť ich svojou nemou majestátnosťou. To nás zaväzuje k zodpovednosti za každý zásah do života stromu. Hranica medzi pestovateľským zásahom a poranením stromu je niekedy tenká. Preto skôr ako sa človek rozhodne vyliezť do koruny s cieľom ošetrovať strom, mal by určite vedieť o niečo viac, ako iba naštartovať motorovú pílu. V opačnom prípade totiž aj ten najlepší úmysel väčšinou končí nezvratným poškodením, zmrzačením a často predčasným odumretím stromu.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |